Wybór szczenięcia z miotu
Nie wszystkie szczenięta w miocie są takie same. Wybierając konkretne szczenię z miotu pamiętajmy przede wszystkim, że wybieramy je dla siebie. Zastanówmy się najpierw jakie nasze wymagania ma spełnić szczeniak: czy wiążemy z nim plany hodowlane, czy ma być spokojnym, zrównoważonym domownikiem, czy czujnym stróżem, czy ambitnym sportowcem? Jeśli jak najdokładniej określimy swoje preferencje i przedstawimy je hodowcy, który zna swoje szczenięta od urodzenia i spędza z nimi praktycznie całą dobę mamy szansę uzyskać cenne informacje o każdym szczenięciu i pomoc w tym trudnym zadaniu.
Pies idealny
W miocie szczenią nie ma najlepszych i najgorszych szczeniąt. Aktywny, ruchliwy i drobnej budowy samiec, zaciekle warczący na zabawkę będzie idealny i najlepszy dla jednej osoby, a ciut misowaty i niezdarnie drepczący trochę flegmatyczny maluch dla innej rodziny będzie spełnieniem marzeń. Dla jednej osoby szczenię z dodatkowym pazurkiem czy niedokolorowanym noskiem będzie absolutnie niedopuszczalne, dla kogoś innego będzie wyjątkowe, a jego otwarty charakter sprawi, że będzie o wiele więcej wart jako członek rodziny niż wzorcowo zbudowana ale nieufna do obcych suczka. Ktoś kto planuje trenować sport może niesamowicie cenić sobie ogromną chęć do łapania wszystkiego co się porusza (piłek, aportów) i chcieć przekierować tą zdolność na sukces sportowy, rodzina z małymi dziećmi będzie szukać najczęściej szczenięcia, któremu łato przychodzi ignorowanie poruszających się obiektów by nie podgryzał dziecięcych nóżek. Nigdy nie szukajcie idealnego psa- szukajcie najlepiej pasującego do was/ do waszej rodziny/ do waszego stylu życia.
Płeć szczenięcia
Dla wielu nabywców kwestią podstawową jest płeć szczenięcia. Jest to pytanie, które hodowca zada wam zwykle na samym początku, głównie ze względów organizacyjnych. O tym czym różni się pies od suczki, jakie są konsekwencje wyboru psa danej płci przeczytacie - TUTAJ)
Wygląd
Wybierając szczenię pierwsze na co zwracamy uwagę to wygląd. Uroczy i rozgrzewający serce, ale spójrzmy choć przez chwilę na tego malucha "na chłodno" porównajmy na ile jest on w "typie rasy". Sprawdźmy jakie pożądane przez nas cechy przejawia. Warto poprosić właścicieli psów, które nam się podobają by przesłali nam zdjęcia swoich podopiecznych w wieku szczenięcym. Szczególnie cenne będą zdjęcia rodziców szczenięcia w przybliżonym wieku.
Dokumenty
Szczenięta w hodowlach ZKwP przechodzą przegląd miotu, podczas którego oceniane są ich cechy, które odpowiadają danej rasie. Z dokumentu przeglądu miotu możecie dowiedzieć się, czy szczenię posiada przepukliny, wady zgryzu, załomki ogona, wady w ubarwieniu lub inne niezgodności. Hodowca ma obowiązek udostępnić wam do wglądu przegląd miotu.
Temperament
Kolejnym
i najważniejszym punktem jest ocena temperamentu psa. (Dziedziczony i wrodzony jest temperament, charakter kształtujemy przez całe życie). Część zachowań na pewno zaobserwujecie sami. Jak maluch reaguje na nowo spotkanych ludzi, czy przejawia chęć zabawy, czy potrafi przerwać zabawę z rodzeństwem gdy czuje się niekomfortowo czy walczy do upadłego. Dobry hodowca znajdzie czas by omówić z wami każdego proponowanego malucha, nie zadręczajcie jednak pytaniami gdy maluchy mają 2 tygodnie i dopiero otworzyły oczy. Relacje między szczeniętami, zabawy i reakcje społeczne manifestują się dopiero gdy maluchy są starsze. Warto prosić o filmiki z zabaw maluchów, wyjść na dwór, pory karmienia.
Ruch
Warto również zwrócić uwagę na ruch psa. Sposób w jaki szczenię stawia łapy, jak biega, sprawność i energiczność mówią bardzo dużo o kondycji młodego zwierzęcia i jego rozwoju. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajcie śmiało! Hodowca jest po to by wam pomóc i odpowiedzieć na WSZYSTKIE pytania.
Praktyka
W praktyce kupno szczenięcia wygląda tak: wchodzisz do domu hodowcy, widzisz gromadkę słodkich kulek, film się urywa....coś podpisujesz....ktoś cię podgryza.....hodowca coś mówi....wychodzisz ze szczeniaczkiem ...wracasz do domu...nic nie pamiętasz. Nie wiesz jak minęły ostatnie godziny.
I dlatego właśnie masz prawo pytać! Jeśli
cokolwiek budzi wasze wątpliwości: pytajcie, czytajcie, dowiadujcie się. Nikt
nie jest alfą i omega i nie ma głupich pytań!
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za dodanie komentarza, wkrótce pojawi się na stronie