Biały Owczarek Szwajcarski

 


 Biały Owczarek Szwajcarski wzorzec rasy

Najwiarygodniejszym i podstawowym źródłem wiedzy o pożądanym wyglądzie i temperamencie psa rasowego jest jego wzorzec rasy. Są to opisane szczegółowo wytyczne do których dąży każdy osobnik danej rasy. Wzorzec Białego Owczarka Szwajcarskiego można znaleźć na stronie ZKwP w Grupie pierwszej (Owczarki i inne psy pasterskie...)

Wzorce ras ZKwP

Wzorzec rasy zawiera: 

👉 Opis do jakiej grupy psów należy pies i jakie jest jego użytkowanie

👉 Krótki rys historyczny
👉 Opis wyglądu psa ogólny i z wyszczególnieniem do konkretnych części ciała
👉Opis zachowania i temperamentu psa

👉 Opis sposobu w jaki pies powinien się poruszać (Chody)

👉Wytyczne dotyczące dotyczące wzrostu i wagi psa i suczki
👉 Opis wad, jakich powinniśmy się wystrzegać, z podziałem na wady, wady duże i wady dyskwalifikujące

Jest to wiec dokument, zawierający wiele istotnych informacji i warto by każdy właściciel psa rasowego się z nim zapoznał, a osoba planująca hodowlę powinna znać go na wylot i stosować jako jeden z głównych wyznaczników w swoich planach. 

Biały Owczarek w okularach

 

Biały Owczarek szwajcarski ( jest to nazwa oficjalna, dlatego we wszystkich spisach FCI prowadzonych w języku polskim znajdziemy tą rasę pod literą "B", w języku francuskim również pod "B" (BERGER BLANC SUISSE) w języku angielskim oraz niemieckim pod "W" ( WHITE SWISS SHEPHERD DOG oraz WEISSER SCHWEIZER SCHÄFERHUND) w języku hiszpańskim pod "P" (PASTOR BLANCO SUIZO)). Często w internecie i mowie potocznej używane są skróty nazwy rasy pisane drukowanymi literami; wywodzące się od pierwszych liter występujących w nazwie- odpowiednio: BOS, BBS, WSS. Również na tym blogu często używam określenia BOS, BOSy. Skrót ten jest wśród osób zajmujących się kynologią zarówno profesjonalnie i amatorsko łatwo rozpoznawalny i powszechny.   

Biały kolor czy albinizm?

Owczarki szwajcarskie pochodzą w prostej linii od owczarków niemieckich. Pierwszą rzeczą, która je odróżnia od owczarków niemieckich jest biały kolor. BOSy nie są albinosami. (pozostałe różnice między rasami zostaną omówione w innym poście).

Albinizm to brak koloru, sytuacja, gdy organizm nie wytwarza żadnego barwnika i pies pozostaje biały. U BOSów kolor wnika z obecności genu recesywnego odpowiedzialnego za biały kolor futra, który sprawia, że sierść z założenia czarna lub ruda jest rozjaśniana i rozjaśniana aż do białości. To tak jakby genetyka pofarbowała ciemnego psa na biały kolor, nakładając na wierzch białą farbę (na poziomie komórkowym, BOSy rodzą się od razu białe, nie zmieniają koloru z wiekiem).
Dlaczego to ważne? U wielu ras psów kolor biały (wynikający z braku barwnika, czyli inaczej niż u BOSa) może wiązać się z głuchotą oraz problemami ze wzrokiem.

Skąd wiemy, że BOS nie jest/jest albinosem? Albinizm polega na niewytwarzaniu barwników przez organizm. Prawidłowy (zgodny ze wzorcem) Biały Owczarek Szwajcarski ma ciemne oczy, czarny nos i wargi oraz czarne poduszeczki łap. Są one wyraźnym i widocznym dowodem na wytwarzanie (i to bardzo mocnego) barwnika przez organizm. Co prawda, zdarza się w rasie, że nos okresowo lub stale jaśnieje (snow nose), ale wargi i obwódki oczu powinny być stale czarne.

Owczarek Niemiecki a Owczarek Szwajcarski

Uznanie rasy przez FCI

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wstępnie uznała rasę w 2002 roku. (26 listopada minie równo 20 lat od tego wydarzenia). A ostatecznie została przyjęta 4 lipca 2011 roku. O rejestrację rasy wystąpiła Szwajcaria. Część psów, przed uznaniem rasy BOS (Białego Owczarka Szwajcarskiego) była rejestrowana jako biały owczarek niemiecki, przez pewien czas funkcjonowała też nazwa Biały Owczarek Amerykańsko- Kanadyjski (związana z historią rasy po II Wojnie Światowej). Dziś FCI uznaje tą rasę jedynie pod nazwą Białego Owczarka Szwajcarskiego i psy o innym wpisie w rodowodzie nie mogą być rejestrowane w FCI. 

Wkrótce 20 urodziny rasy, licząc od wstępnego uznania przez FCI


Według wzorca rasy masa ciała owczarka szwajcarskiego to u psów 30- 40kg. U suczek 25-35 kg.

Dla porównania wzorcowe wartości masy ciała dla owczarka niemieckiego to 30-40kg u psa (tyle samo) i 22-32kg u suczki (minimalnie mniej niż dla BOSa).

 Obecnie średnia waga suczki Białego Owczarka Szwajcarskiego to 31,95 kg, a średnia waga samca to 40,69kg.

W stosunku do Białego Owczarka Szwajcarskiego  we wzorcu umieszczono zapis iż psy i suczki mogą być trochę większe lub mniejsze niż podane wymiary o ile są typowe dla rasy, czyli mimo przekroczenia widełek nadal mają wyraz i sylwetkę taką jak we wzorcu.



 Wzorcowe wartości wzrostu dla Białego Owczarka Szwajcarskiego to : 60- 66 cm dla psa i 55-61 cm dla suczki. Nadmienić należy, że według wzorca nie sam wzrost a proporcjonalna budowa psa oraz jego ogólny wyraz jest istotniejszy przy ocenie psa. W Polsce preferowane są głównie psy duże, o mocnej budowie, umięśnione, o rozbudowanej klatce piersiowej i szczupłej sylwetce. W naszej hodowli zwracamy szczególną uwagę na wyraz klatki piersiowej i łap, co ma istotne znaczenie dla sposobu poruszania się psa. Wielu właścicieli martwi się niedowagą swoich psów w wieku od ok 8 mc do 1,5 roku. W tym czasie młody pies szczególnie szybko rośnie, co może przełożyć się na czasowe zahamowanie przyrostu wagi. Szczególnie widoczne jest to u suczek, które dodatkowe przed pierwszą i drugą cieczką mają tendencję do masywnego linienia. W tym okresie warto zastanowić się nad jakością podawanej karmy: ilością białka oraz tłuszczu. Możemy także zwiększyć ilość podawanych porcji pożywienia jednak pamiętajmy, że dla dynamicznie rosnącego organizmu niska masa ciała i mniejsze obciążenie stawów jest korzystne. Zbyt szybkie przybieranie na wadze szczenięcia może prowadzić do chorób układu kostnego.

Młoda suczka Białego Owczarka w trakcie wzrostu.

 

Poszczególne wymiary ciała dorosłego owczarka szwajcarskiego zilustrowane zostały na rysunku poniżej. Wymiary zaokrąglone są do 1cm (za wyjątkiem długości kufy oraz mózgoczaszki, gdzie różnica ich długości jest daną istotną).

Amicita Wymiary



 
Busola Wymiary

Wzorzec rasy określa iż Biały Owczarek Szwajcarski powinien być dłuższy niż wyższy (sylwetka leżącego prostokąta). To znaczy, że długość ciała psa powinna być trochę większa niż jego wysokość (idealne proporcje to 12/10).

 



              Charakter i predyspozycje

  Owczarek szwajcarski jest psem, który szybko się uczy i chętnie współpracuje z przewodnikiem. Jest to pies wysoce socjalny, uwielbiający przebywać  z ludźmi dlatego nie sprawdzi się w roli psa stróżującego przebywającego w kojcu lub zamkniętej posesji. Chętnie będzie pilnował podwórka i ostrzegał szczekaniem a w razie konieczności bez zawahania będzie nas bronił, jednak do dobrego samopoczucia potrzebuje stałego kontaktu ze swoją ludzką rodziną. BOSy są świetnymi psami towarzyszącymi. Łatwo przystosowują się do życia z dziećmi i innymi zwierzętami. Wytrzymałe fizycznie są wytrwałymi towarzyszami wędrówek, niezmordowane podczas treningów, natomiast w domu większość czasu przesypiają. Ich życiową dewizą jest "wszędzie dobrze, byle z Tobą".


To nie są psy typowo rodzinne- wymagają pracy, szkolenia, spędzania z nimi czasu. Nie są to psy trudne, ale wymagające zaangażowania i konsekwencji. To psy o dużym temperamencie i pędzie do pracy. O dużej inteligencji, którą TRZEBA spożytkować i ukierunkować. To pies, który chce DZIAŁAĆ, a nie tylko być dodatkiem.
Nie poleciłabym BOSa komuś, kto ma małe dzieci i mało czasu. BOS świetnie będzie się z tymi dziećmi dogadywał i owszem, będzie spokojny i cierpliwy...(jeśli rodzina zadba o to by szczeniak nie nauczył się dzieci podgryzać i zaganiać, jeśli dzieci nie będą się znęcać nad szczenięciem i nie zrobią z niego psa lękliwego, jeśli zabawy z dziećmi będą kontrolowane i mądrze prowadzone...dużo tego jeśli jak na psa "rodzinnego")...ale jeśli na tym poprzestanie i nie będzie miał oprócz tego żadnych aktywności to się "spali". Jeśli ktoś chce psa,który będzie leżał na zielonym trawniku z idealnie przyciętą trawą, jeśli ktoś chce psa, który będzie 15 min trzy razy dziennie wychodził na spacer...to nie BOSa....BOS moim zdaniem jest psem towarzyszącym, psem do amatorskich sportów (bo można z nim posmakować wielu dyscyplin i wybacza błędy w szkoleniu), psem wszechstronnym i psem praktycznym...dla mnie idealnym (bo po za wszechobecną sierścią wymaga tylko miłości i czasu)...


 

 Psy te wymagają wczesnej socjalizacji: oswajania z różnymi sytuacjami, miejscami i dźwiękami. Powinna być ona prowadzona w sposób umiejętny, tak aby przygotować psiaka do przyszłych wyzwań ale jednocześnie go nie przebodźcować. Brak równowagi w tym procesie może skutkować w przyszłości lękliwością i być przyczyną wielu problemów, dlatego tak istotne jest kupowanie szczeniaka zhodowli w której dba się o prawidłowy rozwój szczeniąt.

 Szybkość uczenia się oraz zapał do pracy łączy się u niektórych owczarków z tendencją do nadpobudliwości aby tego uniknąć powinniśmy od szczenięcia uczyć psa wyciszania się i odpoczywania a także pozostawania samemu w domu. 

Owczarki Szwajcarskie z natury nie są psami dominującymi, podporządkowują się woli przewodnika łatwo i starają się odgadnąć jego intencje. Sprawiają wrażenie jakby zależało im na opinii przewodnika. Krytykę oraz agresję ze strony właściciela przeżywają bardzo, wycofując się z wykonywanych działań, a w skrajnych przypadkach całkowicie z kontaktu z człowiekiem. Szkolone metodami pozytywnymi opanowują zadawane ćwiczenia z radością i lekkością, a wyuczone ćwiczenia zapamiętują na całe życie. Na spacerach trzymają się w zasięgu wzroku właściciela i łatwo uczą się przywoływania do nogi. Jest to jednak umiejętność nad którą trzeba pracować i stale ją doskonalić. W wieku młodzieńczym mają tendencję do ciągnięcia na smyczy. 


 

              

  Pies linieje dwa razy do roku, gdy wymienia całą masę podszerstka, jednakże pojedyncze włosy gubi przez cały rok. Pierwsze linienie przechodzi zazwyczaj łagodnie, prawdziwa przygoda czeka was dopiero przy drugim. Szczenię warto przyzwyczajać do wyczesywania już od pierwszych miesięcy, mimo iż praktycznie nie ma takiej potrzeby. Czystość w domu pomoże wam zachować dobra szczotka do sierści i karma dobrej jakości. Psy spędzające większość czasu na dworze linieją obficiej lecz przez krótszy okres czasu. 

 



 

Komentarze

Popularne posty