Pies czy suczka?

 


 Wybór płci to jedno z pierwszych poważnych wyborów, zaraz po wyborze rasy i hodowli, przed którymi przyjdzie nam stanąć gdy przymierzamy się do kupna szczenięcia. 

Jest to wybór zupełnie subiektywny, nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi. Jest jednak parę kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Oraz bardzo wiele mitów, które postaramy się w tym poście obalić. 

(*na potrzeby wpisu zarówno w stosunku do psa jak i suczki chirurgiczne pozbawienie płodności nazywam kastracją lub sterylizacją, różnicę miedzy kastracją/sterylizacją oraz ich rodzajami u obu płci wyjaśnimy w oddzielnym poście)


  • Wygląd

Samce Białego Owczarka Szwajcarskiego są wyraźnie większe niż suczki. Wzorowy wzrost samca w kłębie (czyli mierzony wzdłuż przednich łap do szczytu łopatek) to 58-66cm przy czym często spotkać można psy o wiele większe. Natomiast wzorowy wzrost suczki to 53-61cm. Większy pies, to oczy wiście również pies cięższy. 

Samce ważą według wzorca rasy 30-40kg, ale nierzadko spotykamy psy cięższe. Wzorowa masa suczki to 25-35kg. 

Wagę i rozmiar psa warto poważnie przemyśleć, jeśli planujecie uprawianie sportów. Niektóre psie sporty nie są dobrym pomysłem w przypadku psów bardzo ciężkich i ich uprawianie będzie wymagać co najmniej bardzo dużego wsparcia układu kostno- stawowego.

Nie da się ukryć, że piętno płci (czyli różnica między wyglądem samca i suki) w tej rasie jest dość wyraźna. Samce są mocniejsze, bardziej dostojne, zwykle z bujniejszą sierścią i lepiej zarysowanym umięśnieniem.  

Przed cieczką suczki bardzo często intensywnie linieją i zrzucają dużą ilość podszerstka.

  • Charakter

Charakter jest cechą zupełnie indywidualną i zależną od osobnika a nie od płci. Wielu właścicieli i hodowców twierdzi, że psy są bardziej bezpośrednie i lubią więcej kontaktu ciała (mocnego przytulania, przepychania, dotykania), suczki są częściej ostrożniejsze i raczej rezerwują czułości dla domowników (ale nierzadko zdarza się sytuacja odwrotna - charakter=cecha indywidualna).

  • Stosunek do innych psów 

To czy nas pies będzie przyjaźnił się z innymi psami napotkanymi podczas spacerów czy będzie chciał je zgładzić, przegonić czy też będzie je ignorował, a może kochał tak bardzo, że zupełnie będzie przestawał się słuchać właściciela zależy od jego osobniczego charakteru i przed wszystkim od wychowania i socjalizacji. 

Samce często bronią własnego terenu przed innymi samcami, czasem psami w ogóle.  Jeśli panujemy często przyjmować gości z innym psami, trzeba nauczyć naszego samca tolerowania ich na swoim terenie już we wczesnym szczenięctwie i zwracać uwagę na jego zachowanie w okresie dorastania.

  • Posłuszeństwo

Tak to jest z kobietkami że miewają humory. Zależnie od stężenia hormonów suczki potrafią być bardziej lub mniej uległe, bardziej lub mniej łakome na jedzenie, bardziej lub mniej posłuszne. Wielu właścicieli twierdzi, że suczki "głuchną" podczas cieczki. Jest w tym wiele prawdy, poziom skupienia i posłuszeństwa znacznie maleje, a wszystkie problemy wychowawcze nabierają na sile. Nie jest to tak, że ktoś podmienia nam psa. Po prostu widać, gdzie nie przyłożyliśmy się do pracy i w tym czasie żadne błędy i potknięcia nie będą nam wybaczone. 

 W przypadku samców nie spotykamy takich zaburzeń stopnia posłuszeństwa, pies jest zazwyczaj przewidywalny w swoich reakcjach, a jego poziom wyszkolenia i posłuszeństwa jest taki, jaki wypracowaliśmy.

  • Psie stado- dobranie płci do domowników

Utrzymywanie w domu psa i suczki bez kastracji co najmniej jednego z nich jest trudne i wymaga ogromnej konsekwencji i determinacji.  W okresie cieczki i po niej (dni płodne zwykle wypadają u suki gdy kończy ona plamienie) nie można dopuścić do niekontrolowanego kontaktu między psem a suką. Zarówno pies jak i suczka podczas dni płodnych dążą do stosunku, co mogą próbować realizować otwierając drzwi (opanowanie otwierania klamki to dla nich żaden problem), przeskakując płoty, robiąc podkopy czy wygryzając dziurę w drzwiach lub ścianach typu karton-gips. 

Zdarza się, że dwa psy w jednym domu będą konkurować o dominację, takie rywalizacje mogą się zdarzyć jednak równie dobrze między dwiema suczkami. Bardziej niż dobór płci będzie tu decydujące dobranie charakterów oraz przede wszystkim dobre wprowadzenie szczenięcia do rezydenta. 



  • Fizjologia- układ moczowy

Psy podnoszą nogę- niby oczywiste, ale często nie myślimy o tym podczas wyboru szczeniaka. Psi mocz jest bardzo szkodliwy dla wielu roślin, potrafi unicestwić żywopłot z tui, krzaczki róż czy nawet młode drzewka.
Suczki kucają i wypalają dziury w zielonej połaci trawnika.  Rozwiązaniem na te problemy jest wydzielenie części ogrodu dla psów gdzie jesteśmy pogodzeni z ich działalnością oraz nauczenie psów załatwiania się poza podwórkiem poprzez częste regularne spacery.

U suczek w wieku starszym, często również po sterylizacji może zdarzyć się nietrzymanie moczu. Ta przypadłość może występować także podczas snu zwierzęcia.

  • Fizjologia- układ płciowy

 Często mówi się o tym jak psy głuchną i są rozkojarzone gdy wyczują suczkę w cieczce, tak to prawda, zwłaszcza w przypadku młodego psa pełnego testosteronu. Zdarzają się też psy, które mieszkając w sąsiedztwie suczki potrafią wyć całe noce. Niektórzy amanci zaczynają intensywnie znaczyć teren, czasem nawet w mieszkaniu jeśli trening czystości nie został przeprowadzony do czasu dorastania , a pies wielkości owczarka potrafi naprawdę wysoko "podnieść nogę"- dotyczy to jednak głównie psów poschroniskowych, lub spędzających młodość w kojcu. Niektóre samce podczas "zakochania się" w zapachach okolicznych suczek potrafią odmawiać całkowicie jedzenia nawet przez kilka dni (nagły brak apetytu u psa należy zawsze skontrolować pod względem zdrowotnym, zanim uznamy że przyczyną są wyłącznie zapachy cieczki). Ale są też samce, które funkcjonują zupełnie normalnie. Wiele psów, funkcjonuje w pobliżu suczek z cieczką bezproblemowo. Niektóre potrafią pracować czy brać udział w wystawach w tym samym czasie co suczki, które w niektórych dyscyplinach i na wystawach mogą startować w trakcie cieczki i osiągać wspaniałe wyniki. Jeśli wasz samiec będzie reagował przesadnie na suczki w cieczce rozwiązaniem może być sterylizacja lub wszczepienie implantu hormonalnego (wpływ tych metod na zachowanie psa najlepiej skonsultować ze swoim weterynarzem). Największym niebezpieczeństwem są ucieczki. Niekastrowany samiec powinien mieć zawsze ograniczony kredyt zaufania, a nasze podwórko jeśli pies zostaje na nim bez nadzoru powinno być solidnie zabezpieczone. Niezbędne jest również oznakowanie psa przez : chip elektroniczny oraz identyfikator na obroży. 

 Pies w obecności suki w cieczce przy bezpośrednim spotkaniu, będzie do niej ciągnął, często znaczył teren (dosłownie co kilka kroków), obwąchiwał i lizał miejsca gdzie suczka się załatwiała. Niektóre samce w obecności suczek są tak pobudzone, że próbując zaspokoić popęd próbują kopulować z przedmiotami lub nogą człowieka.


 

    • Cieczka

Suczki mają cieczkę zazwyczaj dwa razy w roku. Trwa ona ok 2 tygodni w czasie których dość intensywnie plamią krwią z dróg rodnych. Cieczce towarzyszy również specyficzny nieprzyjemny zapach, który u niektórych suczek jest prawie niewyczuwalny, u innych dość intensywny. Mając w domu suczkę z cieczką najwygodniej stosować specjalne majtki, zapewniające czystość, zwłaszcza jeśli nasza suczka wskakuje na łóżka/kanapy. Suczki po sterylizacji nie mają cieczki.

Podczas cieczki musimy stale zwracać szczególną uwagę na suczkę i nie pozostawiać jej bez nadzoru na podwórku, ani nie puszczać bez nadzoru na spacerach. Uciążliwe mogą być również luzem biegające psy z sąsiedztwa lub psy bezpańskie, które potrafią w tych dniach być bardzo natrętne podczas spacerów lub wbiegać na podwórka (np.pomiędzy szczeblami bramy) by dostać się do suczki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet bardzo mały pies może zapłodnić suczkę owczarka. Chętna suczka potrafi się położyć by niski adorator mógł jej dosięgnąć.

    • Ciąża urojona

Cieczka to nie koniec oznak płodności suki, dość często zdarzają się ciąże urojone. Jest to stan, w którym organizm suki, mimo że nie doszło do zapłodnienia "twierdzi" że jest w ciąży. Suczka pod wpływem burzy hormonalnej spożywa większe ilości jedzenia, oszczędza się, szykuje gniazdo/legowisko do odchowu młodych, zaczyna opiekować się swoimi zabawkami jak własnymi dziećmi często dostaje również mleko, co może skończyć się zapaleniem gruczołów. W tym okresie występuje również duże ryzyko ropomacicza. Ciążę urojoną leczy się farmakologicznie poprzez podanie leków oraz zmianą stylu i organizacji życia. U suczki u której wystąpiła ciąża urojona bardzo prawdopodobne że będzie ona występować w kolejnych cieczkach. Ciąża urojona może występować zarówno u suczek które miały już szczenięta, jak u takich które nigdy ich nie miały. Posiadanie szczeniąt nie uchroni suczki przed ciążami urojonymi w przyszłości. Suczki kastrowane nie mają ciąży urojonych. 




    • Ciąża

Ciąża nie chroni przed chorobami układu płciowego. Opieka nad suką w ciąży i odchowanie młodych wymaga dużej wiedzy i dużego wkładu pracy. Suczka nie musi, a nawet jeśli nie jest przeznaczona do profesjonalnej hodowli nie powinna mieć "choć raz szczenięta". Jednorazowy miot nie zmniejszy ryzyka chorób ani nie uszczęśliwi suczki w żaden sposób. 



  • Jądra

Samiec powinien mieć oba jądra umieszczone w worku mosznowym. Jeśli jedno lub oba jądra nie znajdują się w mosznie, a w jamie brzusznej to nazywamy go wnętrem. Jądro, które nie dostało się do moszny i zostało w jamie brzusznej nie może rozwijać się prawidłowo i należy je usunąć chirurgicznie, w przeciwnym razie jest duże ryzyko rozwinięcia się nowotworu. 

Czy jądra znajdują się w prawidłowym miejscu możecie ocenić sami, podczas kupna szczenięcia hodowca powinien pokazać wam jak to zrobić jeśli go poprosicie, możecie poprosić o sprawdzenie lekarza weterynarii. U bardzo młodego szczenięcia jądra mogą przesuwać się. Jeśli szczenięta przeszły przegląd miotu prowadzony przez Związek Kynologiczny w Polsce informacja o tym ile i które szczenięta były wnętrami będzie znajdować się również w protokole przeglądu miotu. 

Aby brać udział w wystawach pies musi mieć oba jądra w mosznie.

Większość metod chirurgicznych pozbawienia płodności psa polega na usunięciu jąder. 


  • Choroby

Najczęstszymi chorobami związanymi z płcią jest u samców: rak jąder, przerost prostaty. U suczek ropomacicze i zapalenie listwy mlecznej.

  • Mity 

    • Pies dla faceta, suczka dla kobiety- zupełny mit, a właściwie samosprawdzająca się przepowiednia. Jeśli uwierzymy w prawdziwość tego stwierdzenia i tak będziemy traktować psa, to tak będzie. Prawdziwą zależnością jest raczej to, że szczenięta bardziej uwielbiają tego, kto częściej rządzi w kuchni, a psy starsze tego, kto częściej z nimi pracuje i poświęca im więcej czasu. 
    • Suczka musi mieć raz szczenięta- nie musi. Ciąża nie poprawia ani samopoczucia suczki, ani nie wpływa dodatnio na jej stan zdrowia czy posłuszeństwa. Jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu i nie chroni przed chorobami.
    • Pies po kastracji traci charakter. Poziom testosteronu wpływa na zachowanie psa. Pies nie traci charakteru, ale może stać się spokojniejszy, bardziej opanowany, jeśli swoje lęki maskował do tej pory agresją to mogą się one wydać większe. Poziom hormonów opada stopniowo i  jeszcze przez długi czas (nawet ponad rok) po kastracji pies może interesować się suczkami, a nawet je kryć (oczywiście nie powodując zajścia w ciążę).




Komentarze

Popularne posty