MDR - genetyka i badania
Mutacja MDR1
MDR1- jest to mutacja genu powodująca nadwrażliwość na interleukinę. W praktyce oznacza to, że pies chory na tą przypadłość po podaniu leku zawierającego interleukinę dostanie drgawek, wymiotów, śpiączki lub nawet umrze. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ dotyczy to bardzo wielu, powszechnie stosowanych leków np. niektórych antybiotyków, leków p.biegunkowych, przeciwbólowych, przeciw kleszczowych, nasercowych i wielu innych. Jest to choroba genetyczna, to znaczy, że jeśli oboje rodzice szczeniąt są zdrowi to szczenięta będą zdrowe i będą mogły w razie potrzeby bezpiecznie dostać wszystkie leki, które mogą im pomóc. Jeśli jeden z rodziców jest zdrowy (nie posiada mutacji) a drugi jest jej nosicielem lub jest chory to część z maluszków będzie nosicielami. Jeśli oboje rodzice są nosicielami to część maluszków będzie nosicielami, część będzie zupełnie wolna od mutacji, a część będzie chora.
MDR1 leki |
MDR1 a leki
Problem z mutacją MDR1 wynika przede wszystkim z faktu, że lista leków niebezpiecznych jest bardzo długa i obejmująca przeróżne grupy leków. Zarówno takie, które podawane są w gabinetach weterynaryjnych niemal jak witamina C dla ludzi, przepisywane bez zastanowienia i uznawane za bezpieczne. Jak i takich, które podawane są w stanach nagłych, gdy lekarz ratuje życie i nie ma czasu na zastanawianie się jakie obciążenia genetyczne są przypisane do rasy waszego psa.
MDR1 rasy |
Zaburzenia genu MDR1 występują u wielu ras. A także mieszańców tych ras. Oznacza to, że nawet posiadając kundelka, możemy mieć psa będącego nosicielem lub chorego na nadwrażliwość na leki.
MDR 1 badania
W zakresie genu MDR1- możliwe są następujące genotypy:
- N/N(+/+)- pies zdrowy, nie posiada wadliwej mutacji, oba geny (każdy pies posiada dwa komplety allela danego genu) są prawidłowe
- N/m (+/-) - pies nosiciel, posiada jeden wadliwy (zmutowany- m) i jeden prawidłowy allel genu
- m/m (-/-) - pies chory, zareaguje nadwrażliwością na podanie leków zawierających interleukinę
Mutacji MDR1 nie widać, wykryć ją można bardzo łatwo poprzez badanie genetyczne. Odpowiedzialni hodowcy ras zagrożonych mutacją badają psy przeznaczone do rozrodu i przekazują informację o wynikach badań nabywcom szczeniąt.
Badanie wykonywane jest z pobranej przez weterynarza krwi żylnej.
Laboratoriom wykonujące badanie wystawia certyfikat potwierdzający wynik badania. Na certyfikacie znajdować musi się rasa psa, numer badania, numer identyfikacyjny psa (nr chip lub tatuażu), data wykonania badania, wynik badania, podpis osoby wykonującej oraz hologram uwierzytelniający badanie.
MDR1 certyfikat |
MDR1 dziedziczenie
Dziedziczenie: Jeśli oboje rodzice są zdrowi, każde z ich szczenią (oczywiście tylko pod omawianym względem dziedziczenia mutacji genu MDR1) będzie zdrowe.
MDR1 dziedziczenie |
Jeśli jedno z rodziców jest zdrowe, a jedno jest nosicielem, to 50% szczeniąt będzie nosicielami a 50% szczeniąt będzie zdrowych. Więc jeśli mamy miot, w którym jest 8 szczeniąt to....KAŻDE szczenię ma 50% szans na to, że będzie nosicielem i każde ma 50% szans, na to, że będzie zdrowe. Tak, jakbyśmy przy każdym szczenięciu od nowa rzucali monetą z dwoma stronami nosiciel/zdrowy.
MDR1 nosiciel dziedziczenie |
Krzyżowanie rodzica zdrowego i chorego da nam wszystkie szczenięta będące nosicielami (100%).
Krzyżowanie rodzica chorego z rodzicem nosicielem lub dwóch psów nosicieli jest moim zdaniem nieetyczne ponieważ niosą ryzyko urodzenia się szczeniąt chorych. Dlatego nie będę go opisywać.
Kluczowym w hodowli psów jest znajomość genotypu zarówno własnych psów jak i psów z którymi chcemy je kojarzyć i przemyślany dobór rodziców. Warto zauważyć, że w przypadku mutacji MDR1 zwierzęta chore, o ile właściciel jest świadom mutacji i unika stosowania bardzo szerokiej gamy leków i preparatów są zupełnie bezobjawowe i mogą się cieszyć pełnią życia. .
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za dodanie komentarza, wkrótce pojawi się na stronie