Pierwsza Pomoc

 




Nasz piesek tak samo jak człowiek może ulec wypadkowi  i potrzebować niezbędnej pierwszej pomocy przed weterynaryjnej żeby uratować jego życie bądź zdrowie. Najczęstszymi przyczynami zagrożenia życia zwierząt domowych są:

  • ·         krwotoki w wyniku skaleczenia bądź pogryzienie przez innego psa
    • w tym urazy łap (rozcięcia, skaleczenia)
  • ·         urazy kostno- stawowe powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego bądź niefrasobliwej zabawy psiaka np. zeskoku ze zbyt dużej wysokości.

 

W przypadku krwotoku tak samo jak u ludzi należy zabezpieczyć krwawiącą ranę poprzez jej odkażanie a następnie przyłożenie na ranę sterylnej gazy i ją zabandażować. Przy intensywnym krwawieniu, ranę mocno uciskamy i dokładamy dodatkowy opatrunek. Należy ocenić również czy rana jest głęboka i czy wymaga szycia - jeżeli tak należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Należy pamiętać żeby bandaż odpowiednio przywiązać - zbyt luźny pies sobie ściągnie z kolei zbyt mocno związany będzie uwierał psa oraz naciskał na ranę tworząc tym samym dyskomfort i ból u psa. U pieska który zbyt mocno interesuję się raną dobrym rozwiązaniem jest założenie mu również "ubranka" które uniemożliwi mu zdjęcie opatrunku - o ile jest to możliwe. Takim ubrankiem może być w miarę pasująca koszulka, spodenki dziecięce, skarpetka itp. U weterynarza można również nabyć kołnierz zabezpieczający.

 


W przypadku urazu stawowo-kostnego należy sprawić  żeby pies jak najmniej się poruszał.  Przy urazach związanych z kończynami - złamanie kości lub zwichnięcie stawu, trzeba je odpowiednio unieruchomić. Przy złamaniu kości unieruchamiamy dwa sąsiednie stawy                    ( możemy do tego użyć kawałek kija, deseczki lub  narzędzia oraz bandaża) W przypadku zwichnięcia uruchamiany dwie sąsiednie kości. Należy także  udać niezwłocznie się do weterynarza który posiada diagnostykę obrazową USG i RTG w celu stwierdzenia co dokładnie dolega psiakowi.

 

UWAGA ! Przy udzielaniu pierwszej pomocy obcym psom należy wpierw zapewnić sobie bezpieczeństwo - dobrze jeżeli pies będzie miał założony kaganiec  - możemy zrobić prowizoryczny kaganiec z sznurka , paska lub szalika.



      APTECZKA

Szykując się na wakacje, wyjazdy, długie weekendy lub po prostu wyjeżdżając gdzieś z psem warto uzupełnić swoją apteczkę o kilka przydatnych dla naszego pupila akcesoriów.

Oprócz zwykłego (ludzkiego wyposażenia apteczki) warto spakować:

·         dodatkową ilość soli fizjologicznej (np. do przemycia oka lub rany zabrudzonej piaskiem);

·         octenisept (bardzo przydatny w przypadku psów i dzieci preparat, skutecznie dezynfekuje rany a przy tym jego użycie jest bezbolesne, co sprawia, że poszkodowany da nam następnym razem obejrzeć ranę. Octenisept sprzedawany jest w wygodnym "psikaczu" co ułatwia jego stosowanie, ale niektóre psy boją się dźwięku spryskiwacza w wypadku ran na pysku, w pobliżu oka lub ucha, wtedy można odkręcić dozownik i po prostu polać ranę);

·         zapas gazików (skaleczenia uszu, fafli, opuszków lub pazurów choć zwykle niegroźne mają tendencję do bardzo silnego krwawienia i warto mieć czym je zatamować)

·         bandaż samoprzylepny (doprawdy zwykłe plastry i psia sierść to złe połączenie)

·         dobre nożyczki (czasem by zobaczyć jak groźna jest rana trzeba wyciąć trochę sierści, kiedy indziej konieczne będzie wycięcie zaplątanych w nią gałązek)

·         kleszczołapki lub penseta (nie każdego kleszcza da się wyjąć palcami, a może raczej, nie z każdego miejsca, zwłaszcza jeśli wcześniej zostanie przegryziony przez psa)

 


·         Do dodatkowych rzeczy które powinny znaleźć się na wyposażeniu psa podróżnika dodałabym duży koc (ułatwia ogrzanie psa, a także przeniesienie rannego zwierzęcia w razie potrzeby), zestaw do sprzątania (i to w miejscu łatwo dostępnym), zapasowa obroża (zdaża się, że pies wytarza się w czymś cuchnącym i konieczne jest zdjęcie dotychczasowej) i kaganiec (nawet najukochańszy pies w sytuacji traumy, silnego bólu ma prawo "bronić się" przed ratownikiem zębami - lepiej mieć niż nie mieć), jakiś dobry gryzak, który pozwoli nam odwrócić uwagę psa od koniecznych mniejszych zabiegów. 

 


     RKO

W przypadku gdy nasz pies straci przytomność i nie będzie oddychał (po odchylaniu głowy psa sprawdzamy poprzez przyłożenie ręki lub głowy do jego pyska czy pies oddycha) należy wykonać resuscytacje krążeniową oddechową. Do tego celu psa układamy na prawym boku i uciskamy klatkę piersiową na wysokości  tuż za lewym łokciem przedniej łapy.  Psa wielkości owczarka masujemy dwoma splecionymi rękami ( tak samo jak u ludzi). Sztuczne oddychanie wykonujemy poprzez zaciśnięcie pysku psa i wdmuchnięciem powietrza do nosa psa. Na 15 uciśnięć klatki piersiowej wykonujemy dwa wdechy ratownicze w czasie 1-2 sekund ( sprawdzamy czy klatka piersiowa się unosi). Algorytm wykonujemy do skutku albo do opadnięcia z sił.


 

Każdemu właścicielowi polecamy zapoznać się z fachową literaturą bądź udanie się na odpowiedni kurs z pierwszej pomocy dla psów.  Zachęcamy także do zapoznania się z opisem graficznym :

https://www.doglife.pl/jak-reanimowac-psy

 

Zajęcia z pierwszej pomocy dla najmłodszych uczestników.

 

    Skręt żołądka

 
Skręt żołądka

Skrętem żołądka nazywamy obrócenie się tego organu w taki sposób, że znajdujący się w środku pokarm i gazy zostają uwięzione w środku. Powoduje to postawanie martwicy w obrębie żołądka oraz uwalnianie się silnie toksycznych związków do krwi. W krótkim czasie dochodzi do niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby a  następnie śmierci zwierzęcia. W przypadku tego schorzenia nie jesteśmy w stanie sami pomóc psu. Jedyną szansą na ratunek jest dostarczenie psa do weterynarza w jak najszybszym czasie. Z każdą godziną opóźnienia w udzieleniu pomocy lekarskiej szanse na przeżycie spadają o 10%.

OBJAWY

dyszenie, ślinienie, niepokój, bojaźliwy wzrok, sztywny chód, osłabienie, odruch wymiotny bez wymiotów, powiększenie jamy brzusznej

PRZYCZYNY

Łapczywe jedzenie, wysiłek po jedzeniu, obfity posiłek po głodówce, podanie psu jedzenia na podwyższeniu (stoliku)

ZAPOBIEGANIE

Zapewnienie spokoju podczas jedzenia, rozpoczynanie biegania/treningu/ aktywności min. godzinę po posiłku, karmienie 2-3 razy dziennie

 


     Zatrucie

U psów może dojść do zatrucia z różnych powodów:  pokarmowych (połknięcie przedmiotu lub substancji) nie właściwa dieta (czekolada, ostre kości) jak  i sanitarno-epidemiologicznych (kąpiel w brudnej, skażonej wodzie).  Najczęstszymi objawami zatrucia są : wymioty, biegunka, problemy oddechowe oraz apatia.  W miarę możliwości należy zabezpieczyć połkniętą substancję bądź wymiociny ( zebrać w pojemnik, zrobić zdjęcie, jeżeli połknął leki lub jakiś inny środek zabrać ze sobą opakowanie wraz z ulotką)  oraz udać się do weterynarza w celu konsultacji i podjęcia dalszego właściwego leczenia. Dopilnowujemy żeby pies ponownie nie zjadł wymiocin.  Można również skonsultować się szybko telefonicznie z weterynarzem, jeżeli stwierdzi on że należy zachęcać  psa do wymiotów to wlewamy mu do pyska wodę utlenioną ( Uwaga nie wszystkie zatrucia !!!). Przy zatruciu z substancją poprzez kontakt z sierścią lub skórą psa spłukujemy go wodą z mydłem.

Psu nie podajemy żadnych leków z domowej apteczki (np. przeciwbólowych jak paracetamol czy ibuprom). Właściwe leki otrzymamy  odpowiednio dobrane do wielkości i masy psa od weterynarza. Ludzkie medykamenty są dla psów również silnie toksyczne.

     Ukąszenie przez żmiję

Warto dowiedzieć się,  gdzie w naszej okolicy znajduje się gabinet weterynaryjny posiadający surowicę przeciwjadową. W razie ukąszenia przez żmiję psa należy postępować identycznie jak w przypadku ukąszenia człowieka tzn: założyć opaskę uciskową powyżej ugryzienia i jak najszybciej udać się z psem do weterynarza. Jadu NIE WOLNO wysysać ani wyciskać. Jeśli mamy taką możliwość dobrze było by również zrobić zdjęcie węża który ugryzł psa, należy jednak na pierwszym miejscu postawić własne bezpieczeństwo.
Psy ras średnich i dużych zazwyczaj przeżywają atak węża, często nie jest konieczne nawet podanie surowicy a wystarcza podanie silnych leków sterydowych dożylnie przez weterynarza. 

Udar cieplny

Jak wiecie spędzam z psami bardzo dużo czasu na plaży, a tam raczej trudno o cień tak więc przebywanie na pełnym słońcu jest dla nas niemal codziennością. Krótko o Udarach słonecznych. Każdy, kto choć raz przez taki udar przechodził zapamięta tą sytuację do końca życia. Psy reagują na przegrzanie zasadniczo tak samo jak ludzie i tak samo udziela im się pierwszej pomocy. (Z tym, że zaznaczyć należy iż mają mniejsze możliwości termoregulacji i warunkiem koniecznym do chłodzenia organizmu jest zapewnienie możliwości ziajania).
Objawy udaru przedstawione zostały na ilustracjach.
Pierwsza pomoc w przypadku zwierzęcia tak samo jak w przypadku człowieka polega na przeniesieniu w zacienione chłodne miejsce, stopniowym ochłodzeniu organizmu i nawodnieniu. Przebycie udaru wymaga konsultacji z lekarzem.
Szczególną uwagę należy zwrócić na stopniowe ochładzanie organizmu- NIGDY nie polewamy przegrzanego psa lodowatą wodą z węża ogrodowego, ani nie wrzucamy do wanny z zimną wodą, morza!
Objawy przegrzania u psa

 

Komentarze

Popularne posty