Podsumowanie roku 2022
Hodowla
Wykonaliśmy badania genetyczne naszej najmłodszej suczki Białego Owczarka Szwajcarskiego. Wszystkie nasze BOSy są przebadane na choroby DM i MDR1.
- W tym roku w naszym domu na świat przyszły dwa mioty szczeniąt.
Miot C- część maluszków wyjechała już do nowych domów, część jest już gotowa do wyjazdu i czeka na swoich właścicieli. Maluszki są przez nasz szkolone i socjalizowane. Umieją chodzić na smyczy i znają podstawowe komendy. Co nie znaczy, że nie są małymi kochanymi urwisami :)
Miot W- maluszki są jeszcze niemowlaczkami, właśnie uczą się chodzić i niedługo zaczną podbijać... najpierw pokój a potem cały świat- niektóre już są zarezerwowane inne nadal czekają na swoich właścicieli.
- Nasz dom powiększył się o nowych członków rodziny :) Niezaprzeczalnie największą sensacją i największym zabieraczem każdego grama wolnego czasu jest KOGA - czyli właściwie ZUMBA z Agaponu. Polski Owczarek Nizinny.
-
- Aby ułatwić sobie socjalizację szczeniąt, a także z wielu innych powodów w naszym domu zamieszkały pozapsie ;) stworzenia.Królik, kury i kot. Maluszki mają więc masę doświadczeń międzygatunkowych. Jeśli chodzi o większe zwierzęta (konie, kozy, owce) to tutaj zawsze możemy liczyć na zaprzyjaźnione miejsce w pobliżu (KLIK)
-
Wystawy
- Nubla- czyli Isla Nublar Baltic Wolf brała udział w wystawach w Chmielnie i Sopocie zdobywając tytuły 2* Najlepsze szczenę i ocenę DOSKONAŁĄ w klasie Młodzieży oraz tytuł Zwycięscy Pomorza - o jej sukcesach możecie poczytać tutaj- KLIK
- Niesamowitą dumą napawa nas Incredible Baltic Wolf. Wyjechał od nas na początku 2022 roku i zamieszkał w Irlandii. Od tego czasu podbija tamtejsze ringi wystawowe i nieustannie zachwyca <3 Jednym z jego największych sukcesów jest zdobycie nominacji na wystawę CRUFTS
Wiedza
Rok 2022 to również kolejny rok zdobywania wiedzy z zakresu kynologii, ale także dzielenia się tą wiedzą :)
Kurs asystencki : kurs asystenta kynologicznego ZKwP.
Pół roku intensywnej nauki. Ponad 140h wiedzy. 27 wybitnych specjalistów z zakresu kynologii. Wykłady o wszystkich grupach i rasach psów. Wykłady dotyczące zdrowia (choroby serca, dysplazja, choroby kręgosłupa). Wykłady dotyczące rozrodu i odchowu szczeniąt. Wiele godzin poświęconych na genetykę. Behawioryzm, psychologia, prawo, historia.... wspaniale spędzony czas!
Pokazy: pracy psów WOPR Katowice prezentujące pracę psów w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej ratownictwu i technologii
Książki- zakupiliśmy i przeczytaliśmy kilkadziesiąt publikacji kynologicznych. Z których największą jest "100 lat kynologii ". Wiele z tych książek poświęconych jest szkoleniu i wychowaniu psów, ale i dość znaczna część poświęcona jest rasie Polskiego Owczarka Nizinnego, która stała się naszą nową pasją.
Szkolenia:
Publikacje, napisane przez nas (Patryk Toczyński)
- Artykuł naukowy w monografii "Ekologia w dyskursie"
- Artykuł naukowy "Czworonożni funkcjonariusze w polskich służbach mundurowych"
Zwiedzanie: bo wiedzę warto chłonąć całym sobą :) np. wystawy poświęconej drapieżnikom zorganizowanej przez wydział biologii Uniwersytetu Gdańskiego, czy na zabytkowy psi cmentarz w Warcinie oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - chyba jedyne muzeum którego kierowniczką jest pies muzealny (Daka)
Webinary i wykłady:
- "Jak dbać o stawy psów" prowadzonym przez Dr Anete Bocheńską.
- "Nowe pasożyty w zmieniającym się świecie- co czycha na nasze psy"- Dr Anna Bajer
Blog! W tym roku bardzo staraliśmy dzielić się z Wami wiedzą :) dlatego pojawiło się na tym blogu wiele wpisów i tych opisujących rasę Białego Owczarka Szwajcarskiego i bardziej ogólnie psich, a także mówiących o sprawach aktualnych (jak ten poświęcony sytuacji psów podczas wojny w Ukrainie)
Konferencje:
- uczestniczyliśmy czynnie w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Zarządzanie Kryzysowe - Ochrona Ludności - Ratownictwo na której zaprezentowaliśmy temat:
- "Wykorzystanie psów w działaniach Zarządzania Kryzysowego".
- uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Family Dog Project "Dog Ethology Online Talks& Live"
- Konferencja "STORAT ratujmy razem" na której mieliśmy zaszczyt nie tylko być słuchaczami, ale uczestniczyć w panelu dyskusyjnym.
Sport
Tropienie - Busola Baltic Wolf - tu głównie terningi indywidualne oraz udział w egzaminach psów tropiących organizowany przez grupę NOS
Posłuszeństwo i handling:
- Isla Nublar odbyłą szkolenie z handlingu w Sopocie,
- Koga (Zumba z Agaponu) bierze udział w szkoleniu, które potrwa do końca marca przyszłego roku.
Agility:
- Lady of the Sea Baltic Wolf - rozpoczęła swoją karierę w agility od brązowego medalu
- Buchta Baltic Wolf- córka Ami i siostra Busoli w tym roku szalała podczas Pucharu Bursztynowego psa zdobywając brąz i złoto!
- Lady of the Sea Baltic Wolf - rozpoczęła swoją karierę w agility od brązowego medalu
Nosework- Busola Baltic Wolf startowała w tym roku dwukrotnie w zawodach nosework oraz odbyła dziesiątki treningów :) jej osiągnięcia możecie przejrzeć tutaj- KLIK
Bikejoring- Busola Baltic Wolf - od maja rozpoczęła przygodę z bieganiem przy rowerze :) preferujemy jazdę rekreacyjną i relaksacyjną (bo takie są możliwości pedałującego czyli mnie, dlatego w tym punkcie nie liczcie na żadne wzmianki o zawodach czy sukcesach- no nie ma opcji :) )
Ratownictwo wodne- Ichtiozaur- z miotu "I" rozpoczął szkolenie w Gdańskiej Sekcji Psów ratowniczych! Jesteśmy ogromnie dumni i strasznie mu kibicujemy!
A poza tym, niezliczona ilość spacerów, z których wracaliśmy bardzo brudni, bardzo zmęczeni i bardzo szczęśliwi.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za dodanie komentarza, wkrótce pojawi się na stronie